24.9.2016 - Brigáda na Gergelyho tunely.

Dňa 24.9.2016 bola uskutočnená brigáda - dokončovacie práce na Gergelyho tunely, na ktorej sa zúčastnili aj členovia Kremnického baníckeho spolku. Po brigáde prítomní posedeli v príjemnom prostredí pri dobrom guláši.
 
 
 
 
 

Ostatné fotografie si môžete pozrieť vo Fotogalérii 

 

 29.3.2014  Čistenie baníckeho "tancpľacu" pri šachte Ludovika 

    V sobotu o 8:00 hod sa členovia Kremnického baníckeho spolku zišli, aby pomohli pri čistení okolia "tancpľacu". Pílili konáre a vysekávali kroviny pred začatím vegetačného obdobia.  Snažili sa toto miesto skrášliť o trošku viac ako bolo pri poslednej tancovačke v jeseni, pretože v lete sa na tu chystá niekoľko akcií. Počasie bolo krásne a robota im išla ako sa hovorí "od ruky", no aj tak sa všetko nestihlo a v upratovaní sa bude môcť pokračovať až v jeseni  po 30.septembri.  

                                                                                      

Ďakujeme všetkým zúčastneným za pomoc.

Tešíme sa aj na ostatných v októbri.
 

Zdar Boh!

 

                                   

5.10.2013  Montáž stojanov na informačnú tabuľu pri šachtách Klinger a Mária

            Pri šachtách Klinger a Mária sa kedysi nachádzali tabule s ich označením. Obidve sa našli zapadnuté v blate. Náš predseda ich očistil a v sobotu 5. októbra 2013 sa zišlo 17 členov Kremnického baníckeho spolku, aby do zeme osadili kovové konštrukcie, na ktoré budú potom tieto tabule upevnené. Brigádnici sa rozdelili do dvoch skupín. Jedna čisto mužská skupina sa vybrala ku "Klingerke", ostatní išli k Mária šachte. 

            Z vrcholu Šturca môžeme ku Klingerke zísť východným strmým svahom po lesnej ceste alebo od šachty Ludovika odbočíme na križovatke pred klopačkou smerom doľava. Zložité geologicko-tektonické pomery v Šturci a časté zavaľovanie dobývok nútili baníkov hľadať rudu aj v priľahlých priestoroch Šturca. Toto sa malo zabezpečiť aj otvárkou šachty Klinger, ktorá nebola jediná pre tento účel. 

            Existencia šachty Mária je písomne potvrdená už v roku 1535. Na ťažbu a technické účely sa využívala až do roku 1992, kedy bolo "pochované" baníctvo na celom Slovensku. Cez túto šachtu boli dobývané hlavne žili Schramen a Schindler. Správna budova tejto šachty bola v Klopačke.

            Obidve šachty sú súčasťou Náučného chodníka po stopách banskej činnosti, o ktorý sa "stará" občianske združenie Kalvária. 

 

                               

 

   Ďakujeme všetkým zúčastneným za pomoc.

                               Zdar Boh!

 

Fotky si môžete pozrieť v našej fotogalérii.